Rakytník řešetlákový - rostlina budoucnosti?

Příroda nám poskytuje mnoho rostlin, které působí blahodárně na naše tělo a pomáhají nám udržovat zdravý životní styl. Jednou z nich je i rakytník řešetlákový - opadavý keř, jehož oranžové plody obsahují velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek.

Jejich využití je široké - v potravinářství, kosmetice i léčitelství.

Rakytník řešetlákový (Hippophae Rhamnoides) - je původem z Ruska, ale dnes se pěstuje téměř po celé Evropě a také v Asii. V čínském a mongolském léčitelství má rakytník své místo. Z rakytníku je možné využívat všechny jeho části, ale nejcennější jsou jeho oranžové plody. Jsou to malé peckové bobule, 6-8 mm dlouhé a vyrábí se z nich řadu zajímavých produktů.

Pro své pozitivní vlastnosti bývá rakytník často nazýván rostlinou budoucnosti. Plody rakytníku obsahují vysoký podíl vitamínu C - v jedné jediné bobule se skrývá jeho denní doporučená dávka. Jsou plné i vitamínu A, D, B, E, F i K, jsou bohaté na organické kyseliny, minerály, jako je železo a další důležité látky. V plodech rakytníku řešetlákového jsou obsaženy organické kyseliny jako glykosid a kvercitin.

Rakytník řešetlákový je známý léčebnými a hojivými účinky, jde o vysoce efektivní regenerační prostředek. Výrobky z něj jsou vhodné pro venkovní, i vnitřní použití a užívat je mohou děti, dospělí i senioři. Konzumace rakytníku posiluje obranyschopnost organismu, užívá se jako prevence proti chřipkám a dalším infekčním onemocněním. Rakytník řešetlákový má blahodárné účinky na funkci jater, trávicího ústrojí i plic, reguluje krevní oběh a má pozitivní vliv na krvetvorbu. Zamezuje potížím s revmatismem. Má i čistící funkci, takže dokáže zbavit organismus nežádoucích látek a je možné jej používat i při detoxikaci. Ve formě oleje a mastí pomáhá bojovat s nejrůznějšími onemocněními kůže, jako jsou ekzémy, akné, popáleniny nebo omrzliny. Užíváním rakytníku se zvyšuje odolnost vůči stresu.

Z bobulek rakytníku se nejčastěji vyrábí rakytníkový balzám, krém, olej, šťáva a sirup, ale rostlinu je možné využít i pro přípravu různých marmelád, kompotů či likérů. Výrobky z rakytníku řešetlákového lze bez problémů užívat nárazově i dlouhodobě, ve formě léčebných kúr.

Zkuste tento poklad využít i vy a neprohloupíte!

Předchozí článekDalší článek

v diskusi je 0 příspěvků

Diskuze
Napsat nový komentář