TOP 10 léčivých účinků medu

Med má mnohem více léčebných a pozitivních účinků na naše zdraví, a to i při potížích, které by nás v souvislosti s medem možná ani nenapadly.

Kdy je tedy dobré sáhnout po medu?

1. Na kašel

Velké množství studií potvrdilo, že med může být stejně účinný jako klasické prostředky proti kašli. Jednoduše ušlehejte jeden šálek medu, tři polévkové lžíce citronové šťávy a čtvrt šálku teplé vody.

2. Na opary

Med je bohatý na flavonoidy a fenolové kyseliny - oba tyto přípravky velmi dobře obstály v boji proti viru způsobujícího opary v laboratorních testech. Potřete si místo již při prvních pocitech typického předoparového svědění či pálení, je vysoká šance, že med zabrání jeho plnému rozvinutí.

3. Na ekzémy

Ekzém je trvalý zánět kůže. Protizánětlivé vlastnosti medu mohou pomoci snížit příznaky, zatímco anti-bakteriální vlastnosti pracují na tom, aby se zabránilo další infekci.

4. Škrábance, odřeniny a řezné rány

Med je antiseptický a antimikrobiální. Jeho použití jako lék na rány je pravděpodobně nejznámější a má své kořeny u dávných civilizací. Studie ukazují, že med může urychlit hojení drobných ran a pomáhá zabránit infekci.

5. Med na akné

Med a skořice mají antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, celkem tedy mohou pomoci k čistší pleti. Obě tyto přísady pomáhají zabránit propuknutí akné a snižují zarudnutí a otok.

6. Proti lupům

Vznik lupů je způsoben přemnožením kvasinek, což znamená, že anti-houbové vlastnosti medu mohou poskytnout úlevu od svědění a odlupování. Med tak může od lupů velmi výrazně ulevit a pomoci.

7. Med na popáleniny

Popáleniny ošetřené medem se hojí o něco rychleji než u pacientů ošetřených pouze lékařskými obvazy.

8. Na mykózu nohou

Med má přírodní antifungicidní (protiplísňové) vlastnosti, které jako zmíněno výše, pomáhají v boji proti lupům. Může tedy bojovat i s plísní na nohou.

9. Med na suchou pokožku

Med má hydratační (zvlhčující) účinky. V kombinaci s olivovým olejem se z něj stává osvědčená kúra na ošetření suché pokožky.

10. Med proti škytavce

Med a ricinový olej mají antispastické vlastnosti, jejich kombinace se tak jeví jako efektivní domácí lék na škytání. Smíchejte lžíci medu s polévkovou lžící ricinového oleje a vzniklou pastu polkněte po lžičkách každých pět minut, dokud škytavka nevymizí.

Med je nejpřirozenější sladidlo, které používáme již tisíce let. Alternativní medicína využívá med např. k léčbě zažívacích potíží, snížení bolesti peptických vředů, regeneraci jaterní tkáně, posílení srdce a také jako přirozené projímadlo.

Med je také snadným zdrojem energie a jeho hustá konzistence je výborná na uklidnění podrážděného krku a hlasivek.

Předchozí článekDalší článek

v diskusi je 0 příspěvků

Diskuze
Napsat nový komentář