Dozrávají šípky, co s nimi?

Nastala úroda šípků, radostný podzimní čas. V zimě nám dají sílu a zdraví. Výborné jsou šípky plané růže.

Jak je správně usušit? Nebo jak z nich připravit chutný šípkový čaj?

Planá růže šípková (Rosa canina) je skromný a půvabný keř, rostoucí často na okrajích pastvin i lesů. Její šípky jsou výborné. 

Nádherné lesklé červené plody dozrávající na keřích šípkových růží nám oznamují, že pomalu přichází podzim. Nejsou ale jen nádhernou přírodní dekorací, ale i nejdostupnějším a zároveň nejlevnějším zdrojem vitamínu C, který vám pomůže překonat nadcházející období chřipek a nachlazení.

Příjemně nakyslý čaj si oblíbí děti i dospělí. Nikdy se ho nepřepijete a když si nyní šípky sami nasbíráte, nebude vás to ani nic stát.

Šípky, přirozený zdroj vitamínů i minerálů

Naši předkové znali už dávno jejich cenné hodnoty, sbírali je a upravovali na mnoho způsobů, sušili je na přípravu čajů, vařili z nich marmelády, pasty, dá se z nich připravit lahodné víno.

Šípky obsahují vitamín C v opravdu silné koncentraci: 200 až 500 mg vitamínu C v 100 g dužiny! To je až desetinásobek, než mají citrony. Jsou hodnotnější a levnější, než vitamínové tablety! Kromě vitamínu C obsahují i ​​množství karotenů - provitamínů A a vitaminy skupiny B.

Jsou bohaté na prospěšné organické kyseliny, třísloviny, hojivé látky. Najdeme v nich i velké množství cenných minerálních látek, především draslíku a hořčíku, a stopových prvků.

Zpracování

Šípky je třeba sbírat dobře vyzrálé, ale ne přezrálé, kdy obsah vitaminu C zase klesá.

Je důležité trhat šípky v době, kdy jsou již dokonale zralé. Poznáte to tak, že budou mít krásné ostře červenou barvu, ale na dotek budou stále tvrdé. Po rozlomení byste měli vidět vrstvu červenooranžové dužiny a uvnitř žluté semínka s jemnými, ale pichlavými chloupky.

Změklé nebo nahnědlé plody nesbírejte. Jen pro zavařování nevadí když jsou jemně sežehnutí mrazem. Šípky je třeba důkladně usušit - možná i v sušičce, nebo troubě při teplotě do 60 ° C.

Kdy šípky sbírat?

Nejvhodnější doba je na konci září a začátkem října. Na místech, kam celý den svítí slunce, ale dozrávají i o dva až tři týdny dříve.

Ve vyšších nadmořských výškách si při pozdějším sklizni dejte pozor, aby šípky již neprošly prvními mrazíky. Ty nesbírejte, na sušení nejsou vhodné. Navíc již přišly o většinu vitaminu C. Použít je ale můžete na přípravu marmelády nebo vína.

Jak uchovat vitamíny?

Pokud nejste šťastným majitelem sušičky ovoce, můžete použít jeden z tradičních postupů našich babiček.

Tím prvním je nechat šípky vyschnout jen tak na vzduchu a na pomoc si přizvat ještě stále silné sluneční paprsky. Právě tato varianta je nejekonomičtější. Stačí, když připraveny očištěné šípky nasypete na plech vyložený pečícím papírem nebo papírovými utěrkami a umístěte ho někam, kde budou moci volně vysychat.

Za slunečných dní ho pak vyneste na balkon nebo na terasu. Čas od času šípky prohlédněte, zda náhodou neplesniví ..

Sušení v troubě ..

Dalším způsobem, jak si šípky nasušit na zimu, je použití trouby. Je nejrychlejší, ale musíte si dát pozor, abyste plody nepřipálily. Teplotu nastavte na 70 ° C, šípky nasypte na plech vyložený pergamenem nebo pečícím papírem a vložte do trouby. Pokud nemáte model s větrákem, sušte s přiotvořenými dvířky, aby odpařující se vlhkost měla šanci odcházet.

Správně usušené plody poznáte tak, že mají krásnou tmavě červenou barvu a dají se dobře rozlomit a rozmělnit. Aby se uvolnilo dostatek látek, je lepší sušené šípky před přípravou nálevu podrtit. Nálev je pak třeba přecedit přes husté sítko.

Šípkový čaj je posilující díky obsahu vitamínů a minerálů, působí močopudně a pročišťuje organismus. 

Čaj však můžeme připravit i originálním způsobem, který lépe zachová vitamíny a ještě snadno získáme opravdu silný nálev výborné chuti. Tedy přesněji řečeno macerát, protože právě macerování je vhodné.

Vitamínový šípkový čaj (macerát):

Podrvené sušené šípky zalijte studenou vodou (na šálek vody počítejte s polévkovou lžící šípků). Nechte přes noc (nebo naopak od rána do večera) macerovat při pokojové teplotě. Těsně před použitím nálev podle potřeby opatrně zahřejte, ale tak, aby teplota nestoupla až k varu. Stačí taková, aby byl nápoj příjemný pro okamžité konzumaci. Přeceďte přes husté sítko a dochuťte medem.

Lahodné a zdravé kombinace

Šípky jsou v nálevu výborné i spolu s kořenem lékořice, čerstvým zázvorem, skořicí, sušenými plody rakytníku. Lékořice, zázvor či skořici je vhodné povařit - a odvar smíchat s šípkovým macerace.

Jak usušené šípky skladovat?

Usušené plody skladujte ve tmě v dobře uzavíratelné skleněné dóze. Pokud máte suchou a větranou spíž, můžete je nasypat do plátěného sáčku a ten zavěsit tak, jak do dělali už naše babičky. Ideální doba pro skladování je do další sklizně, tedy jeden rok. Rozhodně platí, že na čaj je lepší použít šípky sušené a předem nadrcené (v hmoždíři nebo paličkou na maso).

Předchozí článekDalší článek

v diskusi je 0 příspěvků

Diskuze
Napsat nový komentář