Bolavé nohy? Otlaky? Zkuste tyto rady

4.8. 2016 | Rubrika: bolest , chodidla , babské rady

I ta nejkvalitnější obuv může při celodenním nošení způsobit našim chodidlům nepříjemnosti.

Proto je důležité se o vzniklé otlaky, oteklé nohy či vzniklé ranky postarat. Abyste problém ještě více nezhoršily, při nejbližším obouvání ho přelepte náplastí. Pokožka tak bude lépe chráněna. Základem je také čištění a dezinfekce ranek a případných prasklých puchýřů.

TIP: Vytvořené puchýře na chodidle rozhodne nepropichujte, vytvořili byste tak prostor pro množení mikroorganismů!

Jak na bolavé chodidla:


1. Cibule a česnek

K významným domácím pomocníkem patří i cibule a česnek. Oba druhy zeleniny stačí očistit a nakrájet na kolečka. Pak je přiložte na vytvořené otlaky nebo puchýře. Nejlepší je je nechat působit celou noc.

2. Aloe vera

Účinným pomocníkem gel z aloe vera, protože ulevuje od bolesti a zároveň vyčistí a zahojí i případnou ránu. Také je vhodné nechat ho působit v noci, kdy nohu nenamáháte. Postižené místo potřete a přelepte náplastí.

3. Sladký med

Poraněná pokožka jistě ocení antibakteriální a protizánětlivé účinky včelího medu. Stačí ho aplikovat malé množství na otlak či puchýř a nechat chvíli působit. Pak ho důkladně smyjte. Postup opakujte třikrát denně. Případně jej můžete nechat působit i přes noc, ale tehdy ho přelepte náplastí.

4. Kokosový olej

Mezi nejvhodnější suroviny na léčbu otlaků či puchýřů patří i kokosový olej. Několikrát denně ho aplikujte na postižené místo a nechte působit. Pokožku zjemní, vyživí a díky protizánětlivým účinkem jí pomůže rychleji se zacelit.

5. Pálenka

Pokud máte doma čirý alkohol, klidně ho použijte na vyčištění ranky. Je dobrý i na uvolnění bolesti. Nejprve bude rána štípat, což je v podstatě stejné při každém způsobu dezinfekce. Po vyčištění ranku přelepte. Alkohol však dokáže i vysušit a zároveň dezinfikovat puchýř.

6. Jitrocel

Když vám puchýř praskne, přiložte na něj lístek skorecelu. Ránu s ním pak zalepte.

7. Masáž chodidel

Nejjednodušším řešením je vyložit nohy a dopřát si pořádnou masáž. Nejlepší zabere, pokud vám ji bude dávat někdo jiný - nohy by měly být natažené a vyložené mírně do výšky, kvůli cirkulaci krve a relaxu.

8. Střídavé lázně chodidel

Velmi účinným řešením proti bolesti je vyzkoušet střídavě teplou a studenou vodu, tedy koupele nohou. Začněte teplou koupelí, do které ponoříte nohy na 3 - 5 minut. Pak rychle prostřídejte studeným lázní - nechte v ní chodidla ponořené alespoň 20 sekund až minutu. Opakujte toto střídání alespoň třikrát a nakonec jej ukončete v studeném lázni.

9. Ocet

Přinese úlevu a stáhne případný zánět v chodidle. Přidejte do koupele na nohy dvě lžičky octa (můžete přidat i sůl) a namočte nohy do koupele alespoň na 15 minut. Druhá alternativa je do teplé lázně namočit ručník, obtočit kolem chodidel a nechat působit. Po této kúře ale mohou vaše nohy cítit octovým zápachem, doporučujeme tedy si je umýt čistou vodou.

10. Led

Působí na bolest i případný otok. Led vložte do igelitového sáčku a to smotejte do tenkého ručníku. Led neaplikujte přímo na pokožku, mohl by ji podráždit. Nechte ho působit maximálně deset minut, po delší době by mohl extrémní chlad poškodit nervy.

11. Glauberova sůl

Působí protizánětlivě a je to výborná první pomoc pro bolavé chodidla. Rozmíchejte tři lžičky v lázni na nohy, namočte nohy a nechte působit alespoň 15 minut. Pokud nemáte k dispozici tuto sůl, pomůže i obyčejná sůl do koupele. Solné lázně mohou pokožku vysušit, proto chodidla na závěr ošetřete hydratačním krémem.

12. Esenciální oleje

Ať už si vyberete mátový, eukalyptový nebo hřebíčkový olej, všechny vám pomohou přinést úlevu od bolesti.Môžete je aplikovat přímo na chodidla během masáže nebo jejich nakapat do vodní lázně a nechat působit alespoň deset minut.

Předchozí článek

v diskusi je 0 příspěvků

Diskuze
Napsat nový komentář